alcatel Pixi First
2.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pixi First is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pixi First at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 122.1 x 64.4 x 9.7 mm (4.81 x 2.54 x 0.38 in) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum 7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold, Pink |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi First released?
The alcatel Pixi First was announced 2015, September.
What is the alcatel Pixi First's display size?
The alcatel Pixi First has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pixi First have?
The alcatel Pixi First is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pixi First have?
The alcatel Pixi First features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pixi First battery capacity?
The alcatel Pixi First has a 1450 mAh battery.
Does the alcatel Pixi First support 5G?
No, the alcatel Pixi First does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi First run?
The alcatel Pixi First runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi First?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi First at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.