alcatel Pop 2 (4)
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pop 2 (4) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pop 2 (4) at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 64.4 x 12.4 mm (4.78 x 2.54 x 0.49 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Full White, Black/White, Ash Gray, Volcano Black White/Cozy Red, Lemon Yellow/ Aqua Blue |
| Price | 84 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 2 (4) released?
The alcatel Pop 2 (4) was announced 2014, September.
What is the alcatel Pop 2 (4)'s display size?
The alcatel Pop 2 (4) has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop 2 (4) have?
The alcatel Pop 2 (4) is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 2 (4) have?
The alcatel Pop 2 (4) features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the alcatel Pop 2 (4) battery capacity?
The alcatel Pop 2 (4) has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop 2 (4) support 5G?
No, the alcatel Pop 2 (4) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 2 (4) run?
The alcatel Pop 2 (4) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 2 (4)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 2 (4) at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.