Alcatel Pop 7 LTE
6.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3240 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel Pop 7 LTE is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 3240 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel Pop 7 LTE at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 110 x 9.4 mm (7.56 x 4.33 x 0.37 in) |
| Weight | 295.1 g (10.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3240 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About $200 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Pop 7 LTE released?
The Alcatel Pop 7 LTE was announced 2016, April.
What is the Alcatel Pop 7 LTE's display size?
The Alcatel Pop 7 LTE has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Pop 7 LTE have?
The Alcatel Pop 7 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Pop 7 LTE have?
The Alcatel Pop 7 LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Pop 7 LTE have?
The Alcatel Pop 7 LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Alcatel Pop 7 LTE battery capacity?
The Alcatel Pop 7 LTE has a 3240 mAh battery.
Does the Alcatel Pop 7 LTE support 5G?
No, the Alcatel Pop 7 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Pop 7 LTE run?
The Alcatel Pop 7 LTE runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Pop 7 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Pop 7 LTE at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.