alcatel Pop 7
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3240 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop 7 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 3240 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop 7 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, Q2 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 113 x 8.9 mm (7.56 x 4.45 x 0.35 in) |
| Weight | 285 g (10.05 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3240 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 7 released?
The alcatel Pop 7 was announced 2014, January. Released 2014, Q2.
What is the alcatel Pop 7's display size?
The alcatel Pop 7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 7 have?
The alcatel Pop 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 7 have?
The alcatel Pop 7 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 7 have?
The alcatel Pop 7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pop 7 battery capacity?
The alcatel Pop 7 has a 3240 mAh battery.
Does the alcatel Pop 7 support 5G?
No, the alcatel Pop 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop 7 run?
The alcatel Pop 7 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 7 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.