alcatel Pop 8
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop 8 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop 8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 123 x 7.9 mm (8.23 x 4.84 x 0.31 in) |
| Weight | 325 g (11.46 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 8 released?
The alcatel Pop 8 was announced 2014, January.
What is the alcatel Pop 8's display size?
The alcatel Pop 8 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 8 have?
The alcatel Pop 8 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 8 have?
The alcatel Pop 8 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 8 have?
The alcatel Pop 8 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pop 8 battery capacity?
The alcatel Pop 8 has a 4100 mAh battery.
Does the alcatel Pop 8 support 5G?
No, the alcatel Pop 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop 8 run?
The alcatel Pop 8 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 8?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.