alcatel Pop 8S
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop 8S is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop 8S at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 128 x 7.2 mm (8.23 x 5.04 x 0.28 in) |
| Weight | 327 g (11.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black/ color back panels |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 8S released?
The alcatel Pop 8S was announced 2014, September.
What is the alcatel Pop 8S's display size?
The alcatel Pop 8S has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 8S have?
The alcatel Pop 8S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 8S have?
The alcatel Pop 8S is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 8S have?
The alcatel Pop 8S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop 8S battery capacity?
The alcatel Pop 8S has a 4100 mAh battery.
Does the alcatel Pop 8S support 5G?
No, the alcatel Pop 8S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 8S run?
The alcatel Pop 8S runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 8S?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 8S at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.