alcatel Pop C1
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 3.5 inches
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop C1 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop C1 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 112.5 x 62 x 12 mm (4.43 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Green, Pink |
| Price | 76 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop C1 released?
The alcatel Pop C1 was announced 2013, September.
What is the alcatel Pop C1's display size?
The alcatel Pop C1 has a 3.5 inches display with 3.5 inches resolution.
How much storage does the alcatel Pop C1 have?
The alcatel Pop C1 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop C1 have?
The alcatel Pop C1 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pop C1 battery capacity?
The alcatel Pop C1 has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pop C1 support 5G?
No, the alcatel Pop C1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop C1 run?
The alcatel Pop C1 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop C1?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop C1 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN