alcatel Pop C2
2.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop C2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop C2 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 4032D, 4032E , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 4032X, 4032A |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 64.4 x 12 mm (4.80 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Pure White |
| Price | 44 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop C2 released?
The alcatel Pop C2 was announced 2014, July.
What is the alcatel Pop C2's display size?
The alcatel Pop C2 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop C2 have?
The alcatel Pop C2 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop C2 have?
The alcatel Pop C2 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the alcatel Pop C2 battery capacity?
The alcatel Pop C2 has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pop C2 support 5G?
No, the alcatel Pop C2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop C2 run?
The alcatel Pop C2 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop C2?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop C2 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.