alcatel Pop C9
4.0/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop C9 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop C9 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 77.5 x 9.5 mm (5.94 x 3.05 x 0.37 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA (optional) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Cherry Red, Full White, Hot Pink, Fresh Turquoise |
| Models | 7047D |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop C9 released?
The alcatel Pop C9 was announced 2014, January. Released 2014, June.
What is the alcatel Pop C9's display size?
The alcatel Pop C9 has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop C9 have?
The alcatel Pop C9 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop C9 have?
The alcatel Pop C9 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop C9 have?
The alcatel Pop C9 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pop C9 battery capacity?
The alcatel Pop C9 has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Pop C9 support 5G?
No, the alcatel Pop C9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop C9 run?
The alcatel Pop C9 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop C9?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop C9 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.