alcatel Pop D5
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop D5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop D5 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 132.5 x 67.9 x 10 mm (5.22 x 2.67 x 0.39 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | FM radio |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White, Platinum Silver, Ash Gray, Volcano Black White, Platinum Silver, Cozy Red, Lemon Yellow, Aqua Blue, Jade Green, Lavende |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop D5 released?
The alcatel Pop D5 was announced 2014, August.
What is the alcatel Pop D5's display size?
The alcatel Pop D5 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop D5 have?
The alcatel Pop D5 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop D5 have?
The alcatel Pop D5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop D5 battery capacity?
The alcatel Pop D5 has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel Pop D5 support 5G?
No, the alcatel Pop D5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop D5 run?
The alcatel Pop D5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop D5?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop D5 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.