alcatel Pop Fit
4.4/ 10
Announced 2014Cancelled
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop Fit is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.8 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 1000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop Fit at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - 4002X |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - 4002X |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 97 x 56.2 x 12 mm (3.82 x 2.21 x 0.47 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR, LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (4002X) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Hot Pink, Slate, Fresh Turquoise, Flash Yellow |
| Models | 4002X, 4002A |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop Fit released?
The alcatel Pop Fit was announced 2014, February.
What is the alcatel Pop Fit's display size?
The alcatel Pop Fit has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop Fit have?
The alcatel Pop Fit is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop Fit have?
The alcatel Pop Fit features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pop Fit battery capacity?
The alcatel Pop Fit has a 1000 mAh battery.
Does the alcatel Pop Fit support 5G?
No, the alcatel Pop Fit does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop Fit run?
The alcatel Pop Fit runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop Fit?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop Fit at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.