alcatel Pop Icon
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop Icon is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop Icon at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 72.1 x 9.9 mm (5.55 x 2.84 x 0.39 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop Icon released?
The alcatel Pop Icon was announced 2014, September.
What is the alcatel Pop Icon's display size?
The alcatel Pop Icon has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop Icon have?
The alcatel Pop Icon comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop Icon have?
The alcatel Pop Icon is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop Icon have?
The alcatel Pop Icon features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop Icon battery capacity?
The alcatel Pop Icon has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop Icon support 5G?
No, the alcatel Pop Icon does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop Icon run?
The alcatel Pop Icon runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop Icon?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop Icon at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.