Alcatel Pulsemix
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Alcatel Pulsemix is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Alcatel Pulsemix at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) |
| 5G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 146.1 x 71.9 x 7.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 145.7 (5.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6738 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metal Black |
| Models | About 80 USD |
| Price | About $75 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Pulsemix released?
The Alcatel Pulsemix was announced 2017, August.
What is the Alcatel Pulsemix's display size?
The Alcatel Pulsemix has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Pulsemix have?
The Alcatel Pulsemix comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Pulsemix have?
The Alcatel Pulsemix is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Pulsemix have?
The Alcatel Pulsemix features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Alcatel Pulsemix battery capacity?
The Alcatel Pulsemix has a 2800 mAh battery.
Does the Alcatel Pulsemix support 5G?
Yes, the Alcatel Pulsemix supports 5G networks.
What operating system does the Alcatel Pulsemix run?
The Alcatel Pulsemix runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Pulsemix?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Pulsemix at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN