Alcatel TCL Plex
8.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory128 GB
- Battery3820 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Alcatel TCL Plex is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, up to 128GB storage, a Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 chipset, a 48 MP main camera, a 3820 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Alcatel TCL Plex at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 76.6 x 8 mm (6.39 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm 2 MP, f/1.8"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9μm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian Black, Opal White |
| Price | About 360 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel TCL Plex released?
The Alcatel TCL Plex was announced 2019, September.
What is the Alcatel TCL Plex's display size?
The Alcatel TCL Plex has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel TCL Plex have?
The Alcatel TCL Plex is available with 128GB of internal storage.
What camera does the Alcatel TCL Plex have?
The Alcatel TCL Plex features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Alcatel TCL Plex battery capacity?
The Alcatel TCL Plex has a 3820 mAh battery.
Does the Alcatel TCL Plex support 5G?
No, the Alcatel TCL Plex does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel TCL Plex run?
The Alcatel TCL Plex runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel TCL Plex?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel TCL Plex at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.