Alcatel Tetra
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- CameraN/A
- Memory2 GB RAM
- Battery2050 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel Tetra is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 2050 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel Tetra at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 14(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 71.9 x 9.4 mm (5.61 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739WM (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
| Quad | N/A |
SELFIE CAMERA | |
| Features | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stealth Black |
| Price | About 50 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Tetra released?
The Alcatel Tetra was announced 2018, September.
What is the Alcatel Tetra's display size?
The Alcatel Tetra has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Tetra have?
The Alcatel Tetra comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Tetra have?
The Alcatel Tetra is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What is the Alcatel Tetra battery capacity?
The Alcatel Tetra has a 2050 mAh battery.
Does the Alcatel Tetra support 5G?
No, the Alcatel Tetra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Tetra run?
The Alcatel Tetra runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Tetra?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Tetra at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN