Alcatel U5
6.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2050 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel U5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2050 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel U5 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 140.7 x 71.8 x 10 mm (5.54 x 2.83 x 0.39 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | 4047D, 5044Y, 5044D, 4047X, 5044A, 5044T |
| Price | About $100 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel U5 released?
The Alcatel U5 was announced 2017, February.
What is the Alcatel U5's display size?
The Alcatel U5 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel U5 have?
The Alcatel U5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel U5 have?
The Alcatel U5 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Alcatel U5 have?
The Alcatel U5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Alcatel U5 battery capacity?
The Alcatel U5 has a 2050 mAh battery.
Does the Alcatel U5 support 5G?
No, the Alcatel U5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel U5 run?
The Alcatel U5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel U5?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel U5 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.