Alcatel X1
6.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory16 GB
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Alcatel X1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8929 Snapdragon 415 chipset, a 13 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Alcatel X1 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 69.2 x 7 mm (5.71 x 2.72 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8929 Snapdragon 415 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | 7053D |
| Price | About $139 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel X1 released?
The Alcatel X1 was announced 2015, December.
What is the Alcatel X1's display size?
The Alcatel X1 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much storage does the Alcatel X1 have?
The Alcatel X1 is available with 16GB of internal storage.
What camera does the Alcatel X1 have?
The Alcatel X1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel X1 battery capacity?
The Alcatel X1 has a 2150 mAh battery.
Does the Alcatel X1 support 5G?
No, the Alcatel X1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel X1 run?
The Alcatel X1 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel X1?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel X1 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.