Allview P10 Mini
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview P10 Mini is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview P10 Mini at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.2 x 72 x 9.9 mm (5.68 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 152.6 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Allview P10 Mini released?
The Allview P10 Mini was announced 2019, April.
What is the Allview P10 Mini's display size?
The Allview P10 Mini has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Allview P10 Mini have?
The Allview P10 Mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview P10 Mini have?
The Allview P10 Mini is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview P10 Mini have?
The Allview P10 Mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Allview P10 Mini battery capacity?
The Allview P10 Mini has a 2400 mAh battery.
Does the Allview P10 Mini support 5G?
No, the Allview P10 Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview P10 Mini run?
The Allview P10 Mini runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Allview P10 Mini?
AppsApk's editorial team rates the Allview P10 Mini at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.