Allview AX4 Nano
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Allview AX4 Nano is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Allview AX4 Nano at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 190.9 x 107.8 x 9.3 mm (7.52 x 4.24 x 0.37 in) |
| Weight | 256.2 g (9.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 205 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview AX4 Nano released?
The Allview AX4 Nano was announced 2014, January.
What is the Allview AX4 Nano's display size?
The Allview AX4 Nano has a 7.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Allview AX4 Nano have?
The Allview AX4 Nano is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Allview AX4 Nano have?
The Allview AX4 Nano features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Allview AX4 Nano battery capacity?
The Allview AX4 Nano has a 2500 mAh battery.
Does the Allview AX4 Nano support 5G?
No, the Allview AX4 Nano does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview AX4 Nano run?
The Allview AX4 Nano runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Allview AX4 Nano?
AppsApk's editorial team rates the Allview AX4 Nano at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.