Allview P10 Pro
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview P10 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview P10 Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.36 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF QVGA |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Green |
● Questions about this phone
When was the Allview P10 Pro released?
The Allview P10 Pro was announced 2019, April.
What is the Allview P10 Pro's display size?
The Allview P10 Pro has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Allview P10 Pro have?
The Allview P10 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Allview P10 Pro have?
The Allview P10 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Allview P10 Pro have?
The Allview P10 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Allview P10 Pro battery capacity?
The Allview P10 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Allview P10 Pro support 5G?
No, the Allview P10 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview P10 Pro run?
The Allview P10 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Allview P10 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Allview P10 Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.