Allview Soul X6 Mini
7.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Allview Soul X6 Mini is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Allview Soul X6 Mini at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 76.4 x 8.3 mm (6.23 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 175.7 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~79.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Indigo Blue |
| Price | About 169 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Soul X6 Mini released?
The Allview Soul X6 Mini was announced 2019, May.
What is the Allview Soul X6 Mini's display size?
The Allview Soul X6 Mini has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Soul X6 Mini have?
The Allview Soul X6 Mini comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview Soul X6 Mini have?
The Allview Soul X6 Mini is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Allview Soul X6 Mini have?
The Allview Soul X6 Mini features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Allview Soul X6 Mini battery capacity?
The Allview Soul X6 Mini has a 4000 mAh battery.
Does the Allview Soul X6 Mini support 5G?
No, the Allview Soul X6 Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview Soul X6 Mini run?
The Allview Soul X6 Mini runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Allview Soul X6 Mini?
AppsApk's editorial team rates the Allview Soul X6 Mini at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.