Allview Soul X6 Xtreme
5.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Allview Soul X6 Xtreme is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) chipset, a 3450 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Allview Soul X6 Xtreme at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 74.3 x 8.9 mm (6.18 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 176.6 g (6.24 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (20% in 15 min) Wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Urban Violet |
| Price | About 401 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Soul X6 Xtreme released?
The Allview Soul X6 Xtreme was announced 2019, April.
What is the Allview Soul X6 Xtreme's display size?
The Allview Soul X6 Xtreme has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Soul X6 Xtreme have?
The Allview Soul X6 Xtreme comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Allview Soul X6 Xtreme have?
The Allview Soul X6 Xtreme is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Allview Soul X6 Xtreme have?
The Allview Soul X6 Xtreme features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Allview Soul X6 Xtreme battery capacity?
The Allview Soul X6 Xtreme has a 3450 mAh battery.
Does the Allview Soul X6 Xtreme support 5G?
No, the Allview Soul X6 Xtreme does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview Soul X6 Xtreme run?
The Allview Soul X6 Xtreme runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Allview Soul X6 Xtreme?
AppsApk's editorial team rates the Allview Soul X6 Xtreme at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.