Allview Viva 1003G
5.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Allview Viva 1003G is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Allview Viva 1003G at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 246.2 x 171.7 x 10.7 mm (9.69 x 6.76 x 0.42 in) |
| Weight | 479.4 g (1.06 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT8321A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 114 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Viva 1003G released?
The Allview Viva 1003G was announced 2019, August.
What is the Allview Viva 1003G's display size?
The Allview Viva 1003G has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Viva 1003G have?
The Allview Viva 1003G comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Allview Viva 1003G have?
The Allview Viva 1003G is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Allview Viva 1003G have?
The Allview Viva 1003G features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview Viva 1003G battery capacity?
The Allview Viva 1003G has a 4000 mAh battery.
Does the Allview Viva 1003G support 5G?
No, the Allview Viva 1003G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview Viva 1003G run?
The Allview Viva 1003G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Allview Viva 1003G?
AppsApk's editorial team rates the Allview Viva 1003G at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.