Allview Viva D8
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.9 inches · 768×1024
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Allview Viva D8 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.9 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Allview Viva D8 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 199 x 136.8 x 9.1 mm (7.83 x 5.39 x 0.36 in) |
| Weight | 367 g (12.95 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Allview Viva D8 released?
The Allview Viva D8 was announced 2014, January.
What is the Allview Viva D8's display size?
The Allview Viva D8 has a 7.9 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Allview Viva D8 have?
The Allview Viva D8 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Allview Viva D8 have?
The Allview Viva D8 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Allview Viva D8 battery capacity?
The Allview Viva D8 has a 4000 mAh battery.
Does the Allview Viva D8 support 5G?
No, the Allview Viva D8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview Viva D8 run?
The Allview Viva D8 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Allview Viva D8?
AppsApk's editorial team rates the Allview Viva D8 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.