Allview Viva H7 LTE
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Allview Viva H7 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 2 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Allview Viva H7 LTE at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 188 x 108 x 9 mm (7.40 x 4.25 x 0.35 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Viva H7 LTE released?
The Allview Viva H7 LTE was announced 2014.
What is the Allview Viva H7 LTE's display size?
The Allview Viva H7 LTE has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Allview Viva H7 LTE have?
The Allview Viva H7 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview Viva H7 LTE have?
The Allview Viva H7 LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview Viva H7 LTE have?
The Allview Viva H7 LTE features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview Viva H7 LTE battery capacity?
The Allview Viva H7 LTE has a 2500 mAh battery.
Does the Allview Viva H7 LTE support 5G?
No, the Allview Viva H7 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview Viva H7 LTE run?
The Allview Viva H7 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Allview Viva H7 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Allview Viva H7 LTE at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.