Asus ROG Phone ZS600KL
9.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel Asus ROG Phone ZS600KL is a smartphone by Alcatel announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel Asus ROG Phone ZS600KL at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
10.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - A version, B version |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 28(700), 29(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46 - A version, B version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.8 x 76.2 x 8.3 mm (6.25 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6) /back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); ROG Gaming X UI |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.96 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 8 MP, 12mm (ultrawide), no AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS Headphone X Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Z01QD, ZS600KL |
| Price | About 976 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus ROG Phone ZS600KL released?
The Asus ROG Phone ZS600KL was announced 2018, June.
What is the Asus ROG Phone ZS600KL's display size?
The Asus ROG Phone ZS600KL has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Asus ROG Phone ZS600KL have?
The Asus ROG Phone ZS600KL comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Asus ROG Phone ZS600KL have?
The Asus ROG Phone ZS600KL is available with 128GB / 8GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Asus ROG Phone ZS600KL have?
The Asus ROG Phone ZS600KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus ROG Phone ZS600KL battery capacity?
The Asus ROG Phone ZS600KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus ROG Phone ZS600KL support 5G?
No, the Asus ROG Phone ZS600KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus ROG Phone ZS600KL run?
The Asus ROG Phone ZS600KL runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus ROG Phone ZS600KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus ROG Phone ZS600KL at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.