Huawei Ascend G525
3.0/ 10
Announced 2013. Released 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend G525 is a smartphone announced 2013. Released 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend G525 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
1.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 66.8 x 9.9 mm (5.28 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G525 released?
The Huawei Ascend G525 was announced 2013. Released 2013.
What is the Huawei Ascend G525's display size?
The Huawei Ascend G525 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G525 have?
The Huawei Ascend G525 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G525 have?
The Huawei Ascend G525 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G525 have?
The Huawei Ascend G525 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend G525 battery capacity?
The Huawei Ascend G525 has a 1700 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G525 support 5G?
No, the Huawei Ascend G525 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G525 run?
The Huawei Ascend G525 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G525?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G525 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.