Huawei Ascend G6 4G
2.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend G6 4G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend G6 4G at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
1.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 131.2 x 65.3 x 7.9 mm (5.17 x 2.57 x 0.31 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/ Color sides |
| Models | G6-L11 |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G6 4G released?
The Huawei Ascend G6 4G was announced 2014, February.
What is the Huawei Ascend G6 4G's display size?
The Huawei Ascend G6 4G has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G6 4G have?
The Huawei Ascend G6 4G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G6 4G have?
The Huawei Ascend G6 4G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G6 4G have?
The Huawei Ascend G6 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G6 4G battery capacity?
The Huawei Ascend G6 4G has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G6 4G support 5G?
No, the Huawei Ascend G6 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G6 4G run?
The Huawei Ascend G6 4G runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G6 4G?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G6 4G at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.