Huawei Ascend G535
2.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend G535 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend G535 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
1.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q3 |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 131 x 65.3 x 7.9 mm (5.16 x 2.57 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G535-L11 |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G535 released?
The Huawei Ascend G535 was announced 2014, Q3.
What is the Huawei Ascend G535's display size?
The Huawei Ascend G535 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G535 have?
The Huawei Ascend G535 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G535 have?
The Huawei Ascend G535 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G535 have?
The Huawei Ascend G535 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend G535 battery capacity?
The Huawei Ascend G535 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G535 support 5G?
No, the Huawei Ascend G535 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G535 run?
The Huawei Ascend G535 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G535?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G535 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.