BQ Aquaris M10
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7280 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The BQ Aquaris M10 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 7280 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the BQ Aquaris M10 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
BODY | |
| Dimensions | 246 x 171 x 8.2 mm (9.69 x 6.73 x 0.32 in) |
| Weight | 470 g (1.04 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8163B |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7280 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 254 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris M10 released?
The BQ Aquaris M10 was announced 2015.
What is the BQ Aquaris M10's display size?
The BQ Aquaris M10 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris M10 have?
The BQ Aquaris M10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris M10 have?
The BQ Aquaris M10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris M10 have?
The BQ Aquaris M10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BQ Aquaris M10 battery capacity?
The BQ Aquaris M10 has a 7280 mAh battery.
Does the BQ Aquaris M10 support 5G?
No, the BQ Aquaris M10 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the BQ Aquaris M10 run?
The BQ Aquaris M10 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris M10?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris M10 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.