BQ Aquaris X Pro
6.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BQ Aquaris X Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BQ Aquaris X Pro at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 72.7 x 7.8 mm (5.77 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Glaze White |
| Models | Aquaris X Pro |
| Price | About 414 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris X Pro released?
The BQ Aquaris X Pro was announced 2017, April.
What is the BQ Aquaris X Pro's display size?
The BQ Aquaris X Pro has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris X Pro have?
The BQ Aquaris X Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris X Pro have?
The BQ Aquaris X Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris X Pro have?
The BQ Aquaris X Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris X Pro battery capacity?
The BQ Aquaris X Pro has a 3100 mAh battery.
Does the BQ Aquaris X Pro support 5G?
No, the BQ Aquaris X Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris X Pro run?
The BQ Aquaris X Pro runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris X Pro?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris X Pro at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.