BQ Aquaris X2 Pro
7.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.65 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BQ Aquaris X2 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.65 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BQ Aquaris X2 Pro at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 72.3 x 8.4 mm (5.93 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29µm, dual pixel PDAF 5 MP, 1/5", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Glaze White, Deep Silver |
| Price | About 435 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris X2 Pro released?
The BQ Aquaris X2 Pro was announced 2018, May.
What is the BQ Aquaris X2 Pro's display size?
The BQ Aquaris X2 Pro has a 5.65 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris X2 Pro have?
The BQ Aquaris X2 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris X2 Pro have?
The BQ Aquaris X2 Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris X2 Pro have?
The BQ Aquaris X2 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris X2 Pro battery capacity?
The BQ Aquaris X2 Pro has a 3100 mAh battery.
Does the BQ Aquaris X2 Pro support 5G?
No, the BQ Aquaris X2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris X2 Pro run?
The BQ Aquaris X2 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris X2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris X2 Pro at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.