BQ Aquaris X2
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.65 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BQ Aquaris X2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.65 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BQ Aquaris X2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 72.3 x 8.3 mm (5.93 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29µm, dual pixel PDAF 5 MP, 1/5", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Black, Sand Gold |
| Price | About 345 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris X2 released?
The BQ Aquaris X2 was announced 2018, May.
What is the BQ Aquaris X2's display size?
The BQ Aquaris X2 has a 5.65 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris X2 have?
The BQ Aquaris X2 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris X2 have?
The BQ Aquaris X2 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris X2 have?
The BQ Aquaris X2 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris X2 battery capacity?
The BQ Aquaris X2 has a 3100 mAh battery.
Does the BQ Aquaris X2 support 5G?
No, the BQ Aquaris X2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris X2 run?
The BQ Aquaris X2 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris X2?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris X2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.