Coolpad Cool 2
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Coolpad Cool 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Coolpad Cool 2 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.7 x 73.3 x 9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Blue |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool 2 released?
The Coolpad Cool 2 was announced 2018, April.
What is the Coolpad Cool 2's display size?
The Coolpad Cool 2 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool 2 have?
The Coolpad Cool 2 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool 2 have?
The Coolpad Cool 2 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool 2 have?
The Coolpad Cool 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Coolpad Cool 2 battery capacity?
The Coolpad Cool 2 has a 3200 mAh battery.
Does the Coolpad Cool 2 support 5G?
No, the Coolpad Cool 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool 2 run?
The Coolpad Cool 2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool 2?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool 2 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.