Coolpad Cool Play 6
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4060 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Coolpad Cool Play 6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A72) chipset, a 13 MP main camera, a 4060 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Coolpad Cool Play 6 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 75.2 x 8.5 mm (5.98 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); Journey UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF 13 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | COR-I0 |
| Price | About 212 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool Play 6 released?
The Coolpad Cool Play 6 was announced 2017, August.
What is the Coolpad Cool Play 6's display size?
The Coolpad Cool Play 6 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool Play 6 have?
The Coolpad Cool Play 6 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool Play 6 have?
The Coolpad Cool Play 6 is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool Play 6 have?
The Coolpad Cool Play 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Coolpad Cool Play 6 battery capacity?
The Coolpad Cool Play 6 has a 4060 mAh battery.
Does the Coolpad Cool Play 6 support 5G?
No, the Coolpad Cool Play 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool Play 6 run?
The Coolpad Cool Play 6 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool Play 6?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool Play 6 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN