Coolpad Cool 5
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Coolpad Cool 5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Coolpad Cool 5 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 76 x 8 mm (6.18 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB/4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gradient Blue, Midnight Blue |
| Price | About 113 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool 5 released?
The Coolpad Cool 5 was announced 2019, October.
What is the Coolpad Cool 5's display size?
The Coolpad Cool 5 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool 5 have?
The Coolpad Cool 5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool 5 have?
The Coolpad Cool 5 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool 5 have?
The Coolpad Cool 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Coolpad Cool 5 battery capacity?
The Coolpad Cool 5 has a 4000 mAh battery.
Does the Coolpad Cool 5 support 5G?
No, the Coolpad Cool 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool 5 run?
The Coolpad Cool 5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool 5?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool 5 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.