Coolpad Cool M7
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Coolpad Cool M7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Coolpad Cool M7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 74.3 x 6.9 mm (5.95 x 2.93 x 0.27 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Dark Blue |
| Price | About 391 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool M7 released?
The Coolpad Cool M7 was announced 2017, August.
What is the Coolpad Cool M7's display size?
The Coolpad Cool M7 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool M7 have?
The Coolpad Cool M7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool M7 have?
The Coolpad Cool M7 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool M7 have?
The Coolpad Cool M7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Coolpad Cool M7 battery capacity?
The Coolpad Cool M7 has a 3200 mAh battery.
Does the Coolpad Cool M7 support 5G?
No, the Coolpad Cool M7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool M7 run?
The Coolpad Cool M7 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool M7?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool M7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.