Coolpad Cool Play 8
5.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8
Sponsored
The Coolpad Cool Play 8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8. AppsApk rates the Coolpad Cool Play 8 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 155.5 x 74.8 x 8.5 mm (6.12 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8 (Oreo); Cool UI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 167 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool Play 8 released?
The Coolpad Cool Play 8 was announced 2018, December.
What is the Coolpad Cool Play 8's display size?
The Coolpad Cool Play 8 has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool Play 8 have?
The Coolpad Cool Play 8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool Play 8 have?
The Coolpad Cool Play 8 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool Play 8 have?
The Coolpad Cool Play 8 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Coolpad Cool Play 8 battery capacity?
The Coolpad Cool Play 8 has a 4000 mAh battery.
Does the Coolpad Cool Play 8 support 5G?
No, the Coolpad Cool Play 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool Play 8 run?
The Coolpad Cool Play 8 runs Android 8 (full: Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool Play 8?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool Play 8 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.