Coolpad Mega 5A
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Coolpad Mega 5A is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Coolpad Mega 5A at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Spreadtrum SC9850K |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-820MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, f/2.0, PDAF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Mega 5A released?
The Coolpad Mega 5A was announced 2018, August.
What is the Coolpad Mega 5A's display size?
The Coolpad Mega 5A has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Mega 5A have?
The Coolpad Mega 5A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Mega 5A have?
The Coolpad Mega 5A is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Mega 5A have?
The Coolpad Mega 5A features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Coolpad Mega 5A battery capacity?
The Coolpad Mega 5A has a 2500 mAh battery.
Does the Coolpad Mega 5A support 5G?
No, the Coolpad Mega 5A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Mega 5A run?
The Coolpad Mega 5A runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Mega 5A?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Mega 5A at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.