Coolpad Note 6
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4070 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Coolpad Note 6 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4070 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Coolpad Note 6 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 153.7 x 76.4 x 8.6 mm (6.05 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, 2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP 5 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Price | About 127 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Note 6 released?
The Coolpad Note 6 was announced 2018, May.
What is the Coolpad Note 6's display size?
The Coolpad Note 6 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Note 6 have?
The Coolpad Note 6 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Note 6 have?
The Coolpad Note 6 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Note 6 have?
The Coolpad Note 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Coolpad Note 6 battery capacity?
The Coolpad Note 6 has a 4070 mAh battery.
Does the Coolpad Note 6 support 5G?
No, the Coolpad Note 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Note 6 run?
The Coolpad Note 6 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Note 6?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Note 6 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.