Desire 820 dual sim
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 820 dual sim is a smartphone by HTC announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 820 dual sim at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, Asia , HSDPA 850 / 900 / 2100 - India TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia, India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | The LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marble White, Tuxedo Grey, Santorini White, Milky-way Grey, Tangerine White, Saffron Grey, Flamingo Grey, Blue Misty, Monarch Orange |
| Models | D820u |
| Price | 352 USD |
● Questions about this phone
When was the Desire 820 dual sim released?
The Desire 820 dual sim was announced 2014, September.
What is the Desire 820 dual sim's display size?
The Desire 820 dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Desire 820 dual sim have?
The Desire 820 dual sim comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Desire 820 dual sim have?
The Desire 820 dual sim is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Desire 820 dual sim have?
The Desire 820 dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Desire 820 dual sim battery capacity?
The Desire 820 dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the Desire 820 dual sim support 5G?
No, the Desire 820 dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Desire 820 dual sim run?
The Desire 820 dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Desire 820 dual sim?
AppsApk's editorial team rates the Desire 820 dual sim at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.