HTC 7 Pro
2.3/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC 7 Pro is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.6 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the HTC 7 Pro at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2011, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.5 x 59 x 15.5 mm (4.63 x 2.32 x 0.61 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 576MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@25fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Price | 210 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 7 Pro released?
The HTC 7 Pro was announced 2010, October. Released 2011, January.
What is the HTC 7 Pro's display size?
The HTC 7 Pro has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC 7 Pro have?
The HTC 7 Pro is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC 7 Pro have?
The HTC 7 Pro features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC 7 Pro battery capacity?
The HTC 7 Pro has a 1230 mAh battery.
Does the HTC 7 Pro support 5G?
No, the HTC 7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC 7 Pro run?
The HTC 7 Pro runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC 7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the HTC 7 Pro at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.