HTC 7 Mozart
2.1/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory8 GB
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC 7 Mozart is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.7 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the HTC 7 Mozart at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 60.2 x 11.9 mm (4.69 x 2.37 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 576MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Xenon flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 7 Mozart released?
The HTC 7 Mozart was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the HTC 7 Mozart's display size?
The HTC 7 Mozart has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC 7 Mozart have?
The HTC 7 Mozart is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HTC 7 Mozart have?
The HTC 7 Mozart features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC 7 Mozart battery capacity?
The HTC 7 Mozart has a 1300 mAh battery.
Does the HTC 7 Mozart support 5G?
No, the HTC 7 Mozart does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC 7 Mozart run?
The HTC 7 Mozart runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC 7 Mozart?
AppsApk's editorial team rates the HTC 7 Mozart at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.