HTC 10 Lifestyle
5.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC 10 Lifestyle is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC 10 Lifestyle at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
4.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.9 x 71.9 x 9 mm (5.74 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD5 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/4.1", 1.34µm, OIS, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Gray, Topaz Gold, Glacier Silver |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 10 Lifestyle released?
The HTC 10 Lifestyle was announced 2016, April.
What is the HTC 10 Lifestyle's display size?
The HTC 10 Lifestyle has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC 10 Lifestyle have?
The HTC 10 Lifestyle comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC 10 Lifestyle have?
The HTC 10 Lifestyle is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC 10 Lifestyle have?
The HTC 10 Lifestyle features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC 10 Lifestyle battery capacity?
The HTC 10 Lifestyle has a 3000 mAh battery.
Does the HTC 10 Lifestyle support 5G?
No, the HTC 10 Lifestyle does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC 10 Lifestyle run?
The HTC 10 Lifestyle runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the HTC 10 Lifestyle?
AppsApk's editorial team rates the HTC 10 Lifestyle at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.