HP Pro Slate 8
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.86 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HP Pro Slate 8 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.86 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 5900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HP Pro Slate 8 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 207 x 137 x 8 mm (8.15 x 5.39 x 0.31 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.86 inches, 191.3 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS Sound+ |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5900 mAh battery (21 Wh) |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 431 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Pro Slate 8 released?
The HP Pro Slate 8 was announced 2015, January.
What is the HP Pro Slate 8's display size?
The HP Pro Slate 8 has a 7.86 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the HP Pro Slate 8 have?
The HP Pro Slate 8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HP Pro Slate 8 have?
The HP Pro Slate 8 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the HP Pro Slate 8 have?
The HP Pro Slate 8 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HP Pro Slate 8 battery capacity?
The HP Pro Slate 8 has a 5900 mAh battery.
Does the HP Pro Slate 8 support 5G?
No, the HP Pro Slate 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HP Pro Slate 8 run?
The HP Pro Slate 8 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HP Pro Slate 8?
AppsApk's editorial team rates the HP Pro Slate 8 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.