HP Pre 3
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.58 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSHP webOS 2.2
Sponsored
The HP Pre 3 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.58 inches display, up to 8GB storage, a 1.4 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the HP Pre 3 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 111 x 64 x 16 mm (4.37 x 2.52 x 0.63 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.58 inches, 36.5 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~261 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | HP webOS 2.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 390 USD |
● Questions about this phone
When was the HP Pre 3 released?
The HP Pre 3 was announced 2011, February. Released 2011, August.
What is the HP Pre 3's display size?
The HP Pre 3 has a 3.58 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HP Pre 3 have?
The HP Pre 3 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the HP Pre 3 have?
The HP Pre 3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HP Pre 3 battery capacity?
The HP Pre 3 has a 1230 mAh battery.
Does the HP Pre 3 support 5G?
No, the HP Pre 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HP Pre 3 run?
The HP Pre 3 runs HP webOS 2.2.
What is AppsApk's rating for the HP Pre 3?
AppsApk's editorial team rates the HP Pre 3 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.