HTC Aria
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Aria is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Aria at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 , HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 103.8 x 57.7 x 11.7 mm (4.09 x 2.27 x 0.46 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB/384MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 182 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Aria released?
The HTC Aria was announced 2010, June. Released 2010, June.
What is the HTC Aria's display size?
The HTC Aria has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Aria have?
The HTC Aria features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Aria battery capacity?
The HTC Aria has a 1200 mAh battery.
Does the HTC Aria support 5G?
No, the HTC Aria does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Aria run?
The HTC Aria runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the HTC Aria?
AppsApk's editorial team rates the HTC Aria at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN