HTC Arrive
2.4/ 10
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7
Sponsored
The HTC Arrive is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.6 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC Arrive at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.5 x 59 x 15.5 mm (4.63 x 2.32 x 0.61 in) |
| Weight | 117.5 x 59 x 15.5 mm (4.63 x 2.32 x 0.61 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 576MB RAM, 16GB 576MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile, SRS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Arrive released?
The HTC Arrive was announced 2010, October. Released 2011, March.
What is the HTC Arrive's display size?
The HTC Arrive has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Arrive have?
The HTC Arrive is available with 8GB / 16GB of internal storage.
What camera does the HTC Arrive have?
The HTC Arrive features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Arrive battery capacity?
The HTC Arrive has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Arrive support 5G?
No, the HTC Arrive does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Arrive run?
The HTC Arrive runs Microsoft Windows Phone 7.
What is AppsApk's rating for the HTC Arrive?
AppsApk's editorial team rates the HTC Arrive at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.