HTC Butterfly S
3.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC Butterfly S is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.9 GHz Krait 300 chipset, a 4 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC Butterfly S at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version , HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 70.5 x 10.6 mm (5.69 x 2.78 x 0.42 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.9 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gray |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Butterfly S released?
The HTC Butterfly S was announced 2013, June. Released 2013, July.
What is the HTC Butterfly S's display size?
The HTC Butterfly S has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Butterfly S have?
The HTC Butterfly S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Butterfly S have?
The HTC Butterfly S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Butterfly S have?
The HTC Butterfly S features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC Butterfly S battery capacity?
The HTC Butterfly S has a 3200 mAh battery.
Does the HTC Butterfly S support 5G?
No, the HTC Butterfly S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Butterfly S run?
The HTC Butterfly S runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Butterfly S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Butterfly S at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.