HTC Butterfly
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2020 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC Butterfly is a smartphone announced 2012. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2020 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC Butterfly at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (market dependent) |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 70.5 x 9.1 mm (5.63 x 2.78 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (Market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 364 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Butterfly released?
The HTC Butterfly was announced 2012, December. Released 2013, January.
What is the HTC Butterfly's display size?
The HTC Butterfly has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Butterfly have?
The HTC Butterfly comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Butterfly have?
The HTC Butterfly is available with 16GB / 11GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Butterfly have?
The HTC Butterfly features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Butterfly battery capacity?
The HTC Butterfly has a 2020 mAh battery.
Does the HTC Butterfly support 5G?
No, the HTC Butterfly does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Butterfly run?
The HTC Butterfly runs Android 4.1 (full: Android 4.1.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Butterfly?
AppsApk's editorial team rates the HTC Butterfly at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.